Sanallaştırma, Sanal Makina Nedir, Ne İşe Yarar?

Sanallaştırma, Sanal Makina Nedir, Ne İşe Yarar?

Merhabalar bu yazımda sizlere;

  • Sanallaştırma Nedir ?
  • Sanallaştırma güvenli midir ?
  • Sanal makina nedir ?

konuları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Şimdi gelin hep beraber bu konuları ele alalım.

Sanallaştırma nedir?

 

Bir donanım kaynağının(bilgisayar) üzerine misafir olarak isimlendirebileceğimiz birden fazla işletim sisteminin (Linux,Unix,MacOS yada Windows)  kurulmasını ve bu donanım kaynaklarını (CPU,Ram vb.) paylaşarak çalışması durumunu ifade eder.

Bunu bir örnekle açıklamak istersek,

  • Kişisel bir bilgisayarınız var ve üzerinde Windows işletim sisteminin kurulu olduğunu varsayalım. Farklı nedenler ve amaçlardan dolayı farklı bir işletim sistemine ihtiyaç duyduğunuzu düşünelim. İşte tamda bu noktada sanallaştırma teknolojisi devreye giriyor. Gerekli sanallaştırma ortamını kurduktan sonra istediğimiz işletim sistemini bilgisayarımıza kurmamızı sağlıyor. Sanallaştırma ile istediğiniz kadar işletim sistemini tek bir bilgisayarda kurabilirsiniz. Tabiki bunun için bilgisayarınız donanım kaynaklarının ne düzeyde olduğu da bizler için önemlidir.

sanallaştırma,

 

Günümüzde;

  • depolama
  • masaüstü
  • uygulama…

gibi birçok sanallaştırma yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Sanallaştırma güvenli midir?

 

  • Aslında birçoğumuz için en merak edilen sorulardan biri de ‘Sanallaştırma güvenli midir?‘ sorusudur. Bu konu hakkında da sizlere bilgilendirmek istiyorum.

Aslında genel olarak sanallaştırmanın güvenlik zafiyetine sebep olduğu konusunda izlenimler vardır. Bunun nedeni ise bilginin güvenliği ve gizliliğinin paylaştırılması ile orantılı olarak arttığını söyleyebiliriz. Ancak sanallaştırma teknolojisi günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ve gerekli önlemler alındığı zaman sizleri çok fazla tedirgin edecek bir durumla karşılaşmazsınız.

 

Sanal Makina nedir?

 

Sanal makina bir bilgisayar içinde farklı bir bilgisayar oluşturur. Yani bir beden içinde farklı kişiler yerleştirmek gibi de düşünebilirsiniz. Sanallaştırma programları (Virtualbox, VMware) kullanarak bir pencere içinde sanal makinalarınızı çalıştırabilirsiniz.Aynı anda birden fazla sanal makina çalıştırabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Ve bu sanal makinalarınıza gerekli donanımları, ana makinanızdaki CPU, Ram ve ağ birimlerinizi paylaştırarak kullanırsınız. Böylece makinalarınız, ana makinanızla eşlenmiş olur. Eşlenmiş olan bu sistemler donanım sistemleri ve gereksinimleri azaltılarak güç, maliyet ve soğutma oranları düşürülmüş olur.

 

 

Yukarıdaki görselde Virtualbox sanallaştırma programı ile kendi ekranımdan aldığım görseli sizlerle paylaştım.

 

Umarım bu konu hakkında yeterli bilgiye ulaşmışsınızdır. Sayfamızı ziyaretiniz için Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir