Active Directory Üzerinde Kullanıcıları Bilgisayar Yasağı Atama

Active Directory Üzerinde Kullanıcıları Bilgisayar Yasağı Atama

 

Herkese Merhaba. 🙂

Normalde domain altındaki bir kullanıcı domaindeki herhangi bir bilgisayara log on olabilmektedir. Bu makalemde ise sizlere Active Directory üzerinde bulunan kullanıcıların bazılarını, yine Active Directory üzerinde bulunan bilgisayarlara erişme yasağının nasıl atanacağından bahsedeceğim. Yani kullanıcıların log on olabileceği ya da olamayacağı bilgisayarları belirleyeceğiz.

Bunun için yapmamız gereken şey kısıtlama yapacağımız kullanıcının hesabına gidip log on olacağı bilgisayarı ya da bilgisayarları atamak olacaktır.

 

  • Ben Adli Bilisim klasörü altında bulunan Furkan Kilic kulanıcısını kısıtlamak istiyorum. Kullanıcının üzerine gelip “sağ tık>properties” diyorum.

1,

 

  • Karşımıza çıkan ekranda “Log On To” butonuna çift tıklıyorum. Ve daha sonra kullanıcımıza kısıtlama getireceğimiz ekranla karşılaşıyoruz.
  • Buradaki “Logon Hours” seçeneği ise kullanıcılara oturum saatleri kısıtlaması yapılmak istendiği zaman kullanılmaktadır. Diğer yazımda da bu kısıtlamanın nasıl yapılacağından daha detaylı bir şekilde bahsediyor olacağım.

2,

 

  • Yukarıdaki ekranda kullanıcımız için kısıtlama yapılacak ekranın geldiğini söylemiştim. Bu yüzden “Computers” klasörümüz altında bulunan bilgisayarlardan birini seçeceğiz ve kullanıcımızın sadece bu seçilen bilgisayarlara erişmesini sağlayacağız.
  • Burada benim bir bilgisayarım var ve kullanıcımın sadece bu bilgisayara erişmesini sağlayacağım. Eğer 1 den fazla bilgisayarımız olsaydı bu bilgisayarlar arasında kullanıcımızın erişmesini istediğimiz bilgisayar ya da bilgisayarları seçebilecektik.

3,

 

  • Bilgisayar adımı kopyalıyorum. Ve tekrardan ilk ekranımıza dönüyorum.  Bu ekranda şu anda bu kullanıcın tüm bilgisayarlara logon olabileceğini gösteriyor. Biz sadece istediğimiz bilgisayarlara logon ol seçeneğini işaretliyorum.
  • Daha sonra logon olunacak bilgisayarın adını yazıyorum ve bilgisayarımı ekliyorum.

4,

 

  • Gördüğünüz gibi Furkan Kilic kullanıcımız artık sadece bizim istediğimiz bilgisayarlara logon olabilecektir.

5,

 

Eğer birden fazla bilgisayar eklemek isterseniz yine aynı yolu takip ederek istediğiniz kadar bilgisayar ekleyebilirsiniz.

 

Buraya kadar okuduğunuz için Teşekkürler. 🙂

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir