Active Directory Üzerinde Kullanıcılara Oturum Saatleri Belirlemek

Active Directory Üzerinde Kullanıcılara Oturum Saatleri Belirlemek

 

Hepinize Merhabalar. 🙂

Bir şirkette çalışanların mesai saatleri dışında çalışmalarını ve domain kaynaklarına erişmelerini engellemek için oturum saatleri belirlenmektedir. Bu saatler sistem yöneticileri tarafından belirlenmekte ve yönetilmektedir.

Ben bu makalemde sabah 8 akşam 6 saatleri arasında çalışan çalışanların bilgisayarlarını kısıtlamak istiyorum. Bunun için yapacağımız kısıtlama yazımın devamındaki gibi olacaktır.

 

  • Ben burada kısıtlama yapmak istediğim “Gurkan Kilic” kullanıcımın üzerine geliyorum ve “sağ tık>properties” seçeneklerine çift tıklıyorum.

5,

 

  • Karşımıza gelen ekranda öncelikle üst kısımdaki “Account” penceresine geçiyoruz. Daha sonra hemen altta  bulunan “Logon Hours” yani oturum açma saatleri üzerine tıklıyoruz.

2,

 

  • Ve ekrandak gibi burada haftanın günleri ve haftanın saatleri görülmektedir. Biz ilk olarak tüm alanı işaretliyoruz ve “Logon Denied” seçeneğini seçerek tüm alanı yasaklıyoruz yani temizliyoruz.
  • Bu görseldeki gibi tüm kısmın mavi olması kullanıcının istediği zaman istediği saatte bilgisayarlara erişebileceği anlamına gelmektedir.

3,

 

  • Şimdi bu kısımda oturum açmaya izin vereceğiniz günleri ve saatleri seçiyorsunuz. Ben hafta içi her gün 8-16 arası bir kısıtlama uyguladım. Bu seçimi yaptıktan sonra tekrardan “Logon Permitted” butonunu işaretliyorsunuz. Ve “OK” deyip düzenlemelerimizi kaydedip  buradan çıkabiliriz.

4,

 

Bu şekilde bir yol izledikten sonra artık kullanıcımıza bir kısıtlama getirmiş olduk.

Buraya kadar okuduğunuz için Teşekkürler. 🙂

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir