Whois Aracı İle İletişim Bilgileri Sorgulama

Whois Aracı İle İletişim Bilgileri Sorgulama

Hepinize Merhaba 🙂

Bu yazımda sizlere siber güvenlik alanında pasif bilgi toplama araçlarından olan ve kurulu olarak gelen Whois aracının kullanımından bahsedeceğim. Şimdiden iyi  okumalar. 🙂

Whois sorgusu nedir?

Whois sorgusu alan adı alırken verilen bilgileri öğrenebilmek için kullanılan pasif bilgi toplama aracı olan, ücretsiz bir servistir.

  • Whois sorgusuyla bi alan adı alınırken hangi bilgilerin kayıtlı olup olmadığını öğrenebiliriz.
  • Eğer bu alan adını bir kişi almışsa bu kişinin adını, adresini, telefon numarası, mail adresi gibi birçok bilgiye ulaşabiliriz.
  • Eğer kişi değilde herhangi bir şirket almışsa yine bu şirketin adı, açık adresi, telefon numarası, mail adresi gibi birçok bilgiye yine ulaşabiliriz.

 

Öncelikle bu işlemlere başlamadan klavyemizi Türkçe yapmak için aşağıda gördüğünüz gibi “”sudo setxkbmap tr””  komutunu kullanabiliriz. Kali ekranımızı her açtığımızda bu komutu girmekte fayda var. Bu komutu girdikten sonra sizden root şifrenizi isteyerek yönetici olduğunuzdan emin olmak isteyecektir.

tr,

  • İletişim sorgularını yapabilmek için whois aracımız Kali işletim sistemimize kurulu olarak gelmektedir.
  • Whois aracını kullanımı şu şekildedir “” whois alan adı”” yani whois yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp alan adını yazarsak aracımız çalışmaya başlar.

Ben aşağıda gördüğünüz gibi kendi web sitemin alan adı sorgusunu yapacağım.

whois,

Arkadaşlar aşağıda gördüğünüz gibi web siteme bir whois sorgusu yaptıktan sonra çıkan sonuçların bir kısmını sizinle paylaştım. Burada çıkan sonuçlar gerçek bilgiler olabilir. Ancak sahte bilgilerde olabilir. Bu tamamen alan adı alan kişinin verdiği bilgilerdir. Bende alan adı alırken kasıtlı olarak bilgilerimi yanlış verdim. Bunun sebebi ise kötü niyetli bir kişi tarafından alan adıma Whois sorgusu yapılırsa bilgilerimi öğrenmesini istemediğim içindir.

Son olarak sizlere Whois aracının Kali ye kurulu olarak geldiğini söyledim. Ancak Whois aracı sizde kurulu değilse aşağıda gördüğünüz görseldeki komutu “” sudo apt install whois “” yazarak Whois aracını kurabilirsiniz.

öndnfksd,

 

Yazımı okuduğunuz için Teşekkürler 🙂  Umarım faydalı olmuştur.

 

 

2 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir