FTK Imager ile Silinen Dosyaları Geri Getirme

FTK Imager ile Silinen Dosyaları Geri Getirme

Hepinize Merhabalar. 🙂

Bu makalemde sizlere bir Flash Disk üzerinden yanlışlıkla ya da bilinmeyen bir nedenden dolayı silinen dosyarınızın, FTK Imager programı ile basit bir şekilde nasıl kurtarılacağından bahsedeceğim.

Öncelikle ilk yapmamız gereken şey kurtarmak istediğimiz dosyayı kendi USB sürücümden siliyorum. Kendi USB sürücümden aşağıda gördüğünüz gibi cybermen.jpg adlı resim dosyasını kalıcı olarak sildim.

1,

 

Sildiğimiz dosyamızı kurtarmak için AccessData FTK Imager programını kullanacağım. Programı indirdikten ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra, çalıştırıyoruz. İlk olarak karşımıza gelen ekranda görseldeki gibi “File> Add Evidence Item” seçeneğini seçiyoruz.

2,

 

Karşımıza gelen bu ekranda alacağımız imajın türünü belirtmemizi istiyor. Biz Physical Drive(fiziksel drive) seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

3,

 

Diğer görselde Fiziksel imajını alacağımız diski seçmemiz gerekiyor. Ben burada kendi takmış olduğum USB belleği seçiyorum ve ardından finish diyerek fiziksel imajın alınasını sağlıyorum.

4,

 

Bu kısımda almış olduğumuz imaj dosyası karşımıza çıkmaktadır. Artık sildiğimiz dosyaya nasıl erişebileceğimiz kısmına geçebiliriz.

5,

 

Burada “Physical Drive>Partition>”USB adı”>root” seçeneklerini seçtiğimiz zaman sildiğimiz resim dosyasını karşımızda görüyoruz. Burada sistemler dosyalarda mevcuttur. Biz kurtarmak istediğimiz dosyayla ilgileniyoruz.

6,

 

Burada sildiğimiz dosyaya “sağ tık>Export files” seçeneklerini seçerek ilerliyoruz.

7,

 

Dosyamızı Export etmek istediğimiz klasörü seçiyoruz ve tamam diyoruz. Artık sildiğimiz resim dosyasını istediğimiz yere çıkardık ve verimizi kurtardık.

8,

 

Burada bizler için önemli olan Flash bellek ya da harddisk üzerinden sildiğimiz dosyalar sector üzerine kaydolmaktadır. Bizler dosya silerken aslında bu dosyaların yolun silmiş oluyoruz. Eğer sector üzerine başka bir dosya yeri açılır ve sector kullanılırsa silinen bu dosyaları kurtarmak çok zorlaşabilir ve daha farklı programları kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Buraya kadar okuduğunuz için Teşekkürler. 🙂

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir